Jak to bude z dohodama o provedení práce?

Mzdy - 1. 7. 2024 - Petr Křápek

Dohoda o provedení práce (DPP) je v České republice oblíbenou formou krátkodobého zaměstnání. Co ale přinesou plánované změny a jak ovlivní zaměstnance i zaměstnavatele? Přečtěte si přehled novinek!

Co je to DPP a proč je tak populární?

Dohoda o provedení práce umožňuje zaměstnanci odpracovat až 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Při měsíční odměně do 10 000 Kč nejsou odváděny sociální a zdravotní pojištění, což znamená vyšší čistý příjem pro zaměstnance a nižší náklady pro zaměstnavatele. Tato jednoduchá a flexibilní forma zaměstnání je ideální pro brigády, příležitostné práce nebo přivýdělky.

Proč dochází ke změnám v DPP?

S rostoucím využíváním DPP se objevily obavy z jejího zneužívání, kdy někteří zaměstnavatelé upřednostňovali tuto formu zaměstnání před standardními pracovními smlouvami, aby se vyhnuli odvodům na pojištění. Cílem plánovaných změn je narovnat podmínky, zvýšit ochranu pracovníků a zajistit spravedlivější systém odvodů.

Jaké změny nás čekají?

  • Změna limitu pro odvody na pojištění: Od 1. ledna 2025 se zavádí tzv. „oznámené dohody“. Zaměstnavatel může u jednoho zaměstnance uplatnit vyšší limit pro neplacení pojištění (25 % průměrné mzdy), ale pouze pokud jej „rezervuje“ u ČSSZ.
  • Evidence všech DPP: Od 1. července 2024 musí zaměstnavatelé oznamovat každou DPP včetně nástupu a ukončení, a to i v případě, že zaměstnanec není účasten nemocenského pojištění.
  • Změny v oblasti zdanění: Příjmy z DPP, které nedosáhnou rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění, budou nadále podléhat srážkové dani.

Co to znamená pro zaměstnance a zaměstnavatele?

Pro zaměstnance

Novinky přinesou větší ochranu, například účast na nemocenském a důchodovém pojištění při vyšších příjmech. Na druhou stranu budou muset sledovat, u kterého zaměstnavatele je uplatněn vyšší limit.

Pro zaměstnavatele

Pro zaměstnavatele znamenají změny nové povinnosti, jako je evidence všech DPP a omezení uplatnění vyššího limitu pouze na jednoho zaměstnance měsíčně.

Praktický příklad

Pan Novák pracuje na DPP u dvou zaměstnavatelů. U prvního má měsíční odměnu 8 000 Kč, u druhého 5 000 Kč. Pokud první zaměstnavatel uplatní režim oznámené dohody, příjem 8 000 Kč nepodléhá odvodům na pojištění. Příjem 5 000 Kč u druhého zaměstnavatele však již přesahuje limit pro zaměstnání malého rozsahu (4 000 Kč v roce 2024), a proto z něj budou odváděny odvody na pojištění.

Závěr

Připravované změny v oblasti DPP mají za cíl zvýšit ochranu zaměstnanců a zajistit spravedlivější systém odvodů. Pro zaměstnavatele to však znamená nové povinnosti. Doporučujeme proto sledovat aktuální informace a připravit se na změny.

Novinky do mailu

Získejte nejnovější účetní tipy, daňové novinky a expertní rady přímo do vaší schránky.

Sledujte nás